Druhé vydanie komentára k advokátskej tarife prináša komplexný pohľad na výklad tohto právneho predpisu, ktorý ovplyvňuje fungovanie právneho poradenstva na Slovensku. Autori rozoberajú kľúčové otázky súvisiace s určovaním odmien a náhrad pre advokátov, pričom reflektujú aktuálnu judikatúru a zmeny legislatívy. V rozhovore s autormi publikácie hľadáme odpovede na otázky, ktoré stoja v centre záujmu právnej praxe.
Čo vás viedlo k príprave druhého vydania komentára a aké zmeny v legislatíve či praxi si vyžiadali aktualizáciu?
Od prvého vydania uplynul značný čas, advokátska tarifa bola viackrát novelizovaná a vyvíjala sa aj rozhodovacia prax.
Ktoré časti advokátskej tarify sú podľa vás pre prax najproblematickejšie a ako ich tento komentár objasňuje?
Tradične najproblematickejšia je aplikácia ustanovení upravujúcich určenie, či základná sadzba tarifnej odmeny za jeden úkon právnej služby je jedna trinástina výpočtového základu v dôsledku toho, že nie je možné vyjadriť hodnotu veci alebo práva v peniazoch, alebo sa má vychádzať z hodnoty veci. Problematický je aj výpočet odmeny advokáta v prípade zastupovania viacerých klientov alebo v spojených veciach.
Ako sa zmenila interpretácia advokátskej tarify v kontexte nedávnych rozhodnutí súdov?
Rozhodovacia prax sa stabilizuje v dôsledku konštantnej judikatúry ústavného súdu, ktorý je (paradoxne) súdom, ktorý tarifu aplikuje a svojou rozhodovacou praxou tak zjednocuje rozhodovanie okresných súdov.
Aké sú najčastejšie chyby alebo nedorozumenia pri aplikácii advokátskej tarify v praxi?
V praxi pri rozhodovaní o výške náhrady trov konania je problematickou otázka účelnosti úkonov právnej služby, ale často aj výška základnej sadzby za jeden úkon právnej služby.
Čo by ste odporučili advokátom, ktorí s tarifou pracujú denne, aby sa vyhli sporom či nesprávnemu výpočtu odmien?
Hľadať pri jej interpretácii zmysel jednotlivých ustanovení, pracovať s judikatúrou, pričom im môže byť vhodnou pomôckou aj tento komentár.
Knihu môžete zakúpiť v našom e-shope tu.